Quantcast
Channel: nyugdíj célú megtakarítás – Befektetési tanácsok
Viewing all articles
Browse latest Browse all 32

Melyik állampapírt válasszam?

$
0
0

Egyre több ügyfelem kérdezi, hogy ugye az állampapír az egyetlen biztonságos, jó hozamú lehetőség manapság? És ha igen, akkor  melyiket vegye meg a Bónuszt vagy a Prémiumot?




Miért jó befektetés az állampapír?

A devizahitelesek védelmében a Raiffeisen Bank PSZÁF birsága. Talán szokatlan megközelítés, de nem árt, ha “külföldi befektetőként” nézzünk a magyar állampapírokra.

A külföldiek – főleg nagy alapok, vagyonkezelők és nem közvetlenül magánbefektetők -a döntés meghozatalánál egy dologra nagyon figyelnek:mekkora a magyar befektetés kockázata és milyen kamatfelárat tud ennek elfogadásáért “cserébe” elérni? Számtalan ország állampapírját hasonlítják össze és sok más szempont mellett

Mi hazai befektetők kapunk kockázati felárat? (Magasabb kamatot, ha nő az országkockázat?) Hát nem…

Jelenleg a forint árfolyama azért jár az egekben (már 317 Ft-ig gyengült az euróhoz képest), mert egyre több az állampapír eladás és egy volumen fölött a túl nagy forint kínálat már ezzel jár. Természetesen a régiós (háborús) kockázatok is megjelennek az árfolyam alakulásában.

Tehát érdemes portfólióban gondolkozni és nem minden pénzünket állampapírba tenni, mert itt csak hosszú futamidő vállalása mellett kapunk kicsit is elfogadható kamatot.

Van más lehetőség

Az sem egyértelmű, hogy biztonságos befektetésként csak az állampapír az egyedüli megoldás, nézze meg az általam ajánlott közvetlen külföldi befektetési termékeket.

Ha állampapír, akkor Bónusz vagy Prémium?

De térjünk vissza az eredeti kérdéshez. Melyik állampapír vásárlása a kedvezőbb és miért? A két legkedvezőbb államkötvényt a Prémium és a Bónusz államkötvényt hasonlítom össze.

Nézzük a különbségeket:

A Prémium Államkötvény egy 3-5 éves futamidővel kibocsátásra kerülő, inflációhoz kötött, változó kamatozású állampapír. A kamat mértéke a kamatbázisból és a kamatprémiumból adódik össze. A kamatbázis a kamat megállapítás évét megelőző naptári évre vonatkozó, a KSH által hivatalosan közzétett éves átlagos fogyasztói árindex-változás százalékos mértéke, amelyre az állam még fizet egy fix kamatprémiumot.

Bónusz Magyar Államkötvény 4-6 éves futamidővel kerül kibocsátásra, amelynél a kamatbázis megegyezik a kamatmérték meghatározásának időpontját megelőző négy eredményes, 12 hónapos Diszkont Kincstárjegy aukción kialakult átlaghozamok, adott aukción elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlagával. Itt is van egy fix kamatfelár.

Tehát a választásnál a fix kamatfelár mértéke mellett azt kell eldöntenünk, hogy az infláció fog-e emelkedni, valamint az aukciókon várhatóan milyen hozamok lesznek a jellemzőek a következő pár évben.

Nézzük néhány állampapír konkrét adatait:




Megnevezés
Kamatbázis
Kamatprémium
Összesen


Prémium 2017/L
1,7%
3%
4,7%


Prémium 2019/K
1,7%
3%
4,7%


Bónusz 2018/P
2,24%
1,25%
3,49%


Bónusz 2020/R
2,24%
2,0%
4,24%


Bónusz 2020/P
2,39%
2,5%
4,89%


Kamatozó Kincstárjegy (1 év)


2,8%



Összefoglalva

Véleményem szerint az állam különleges helyzetben van, mert a kamat megállapításánál  nem a nyereségét, gazdasági szempontokat, hanem jelentős mértékben politikai (gazdaságpolitikai) döntéseket mérlegel. Mivel növelni szeretnék a lakossági részvételt, így kedvezőbb az állampapír hozama pl. a bankbetétnél. Hosszú éveken keresztül a rövid futamidejű befektetések piacán az állam nem versenyzett a bankokkal, alacsonyabb hozamot adott, de ez mára megváltozott. Különleges helyzetben van az állampapír, a többi befektetési termékkel összehasonlítva, hiszen nincs a jövedelem után eho fizetési kötelezettség és a számlanyitás, számlavezetés, vásárlás is teljesen költségmentes.

Ha átnézzük a fenti állampapír hozamokat, akkor azt látjuk, hogy:

– A Bónusznál magasabb az induló  kamatbázis, mint a Prémiumnál.

– Évente változik a kamat, tehát NEM fix.

– 3-6 éves futamidőt kell bevállalnunk egy első évi 4% körüli hozamért – tehát sok múlik a bizonytalan és tervezhetetlen jövőbeli hozamokon.

– A kamatprémiumok alacsonyak, tehát a hozam az infláció és a DKJ hozamok függvénye.

– Ha lejárat előtt adjuk el, akkor 1-2%-os veszteségünk is lehet a tervezett hozamhoz képest!

– A kamatot évente kifizetik, ennek újra történő befektetése sem egyszerű. (Azoknál az előny, akik “felélik” a hozamot.)

– Az éven belüli lejáratú Kamatozó Kincstárjegy hozama eléggé alacsony.

A Prémium államkötvény választása tehát akkor jó döntés, ha számítunk az infláció jelentős emelkedésére. Erre szerintem 1-2 évig nem nagy az esély, majd talán a növekedés komolyabb beindulásakor.

A Bónusz államkötvény akkor jó választás, ha a hozamok emelkedni kezdenek. Ennek akkor nagy az esélye, ha idehaza komoly baj következik be és a külföldiek nem akarják alacsony hozam mellett megvenni az állampapírokat. Szóval valami nagyon kedvezőtlen “végkimenetel” esetén lehet magas a kamat, de ekkor kérdés, hogy az élet más területein milyen veszteségeket szenvedünk el, az állam ki fogja-e fizetni a pénzünket, stb. Szerintem eleve nem jó dolog ennyire rossz kimenetelre “fogadni” – hiszen itt élünk.

nemet-zaszloTehát nem tudok egyértelmű választ adni a kérdésre. Ha a Bónusz egyértelműen jobb döntés lenne a jövő eseményei miatt, akkor attól óvjanak meg bennünket az égiek. :)

A kétféle papír között egyébként szerintem nem lesz a következő egy-két évben jelentős különbség.

Gondolkozzunk befektetési portfólió kialakításában, több terméket válasszunk, osszuk meg a pénzünket.

Én a külföldi befektetéseket jó alternatívának tartom, ezek magasabb, fix eurós hozamát, német befektetési környezetben sokkal tervezhetőbb és biztonságosabb megoldásnak tartom.

dr.Tatár Attila



Viewing all articles
Browse latest Browse all 32

Latest Images

Trending Articles